1. Sınıf Kaliteli Kayan Yazı ve Led Ekran Sistemleri Üretimi


KAYAN YAZI


KAYAN YAZI SİSTEMLERİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİ:


Kayan yazı tabela sistemlerinde kullanılan elektronik malzemelerin en önemlileri şunlardır:


1- Led

2- Pcb ( epoxy )

3- Mikro işlemci ( 18f46k20 )

4- eeprom ( 24f512 )

5- Shift register ( 74hc595 )

6- Sürücü transistör


Led , kayan yazı tabelasının fiyatını belirleyen en önemli etkendir. Kullanılan led'lerin kaliteli olması ve ışık şiddetlerinin

kullanılan yere göre uygun olması çok önemlidir. ( iç mekanlarda 3500mcd , dış mekanlarda 10.000mcd ) .


Pcb, ledlerin üzerinde dizili olduğu karta verilen isimdir. ledlerde olduğu gibi pcb'lerin de kaliteleri farklıdır. RGB Elektronik epoxy pcb kullanmaktadır. Bu pcb çeşidi en kaliteli sistemlerden birisidir.


RGB Elektronik, microchip firmasının üretmiş olduğu 8 bitlik mcu sistemlerinin en hızlılarından birisi olan 18f46k20 'yi

kayan yazı tabelası sistemlerinde kullanmaktadır. Hem yüksek hızlı oluşu, hem de nano watt teknolojisinin kullanıldığı en iyi işlemciler arasında yer alıyor olması tercih edilmesindeki önemli sebeplerdendir.


Shift register ( kaydırmalı kaydedici) ; ana yapı olarak flip-flop' lardan oluşur. Her bir flip-flop bilgi saklama kapasitesine sahip bir elemandır. İkili bilgileri saklamaya yarayan devrelere kaydedici adı verilir. n bitlik kaydedicide n tane flip-flop vardır ve n bit kadar binary bilgi saklanabilir. Bir kaydedici devre bir grup flip-floptan ve bunların geçişlerini sağlayan kapılardan meydana gelmiştir. shift register kayan yazı tabela sistemlerinde en çok kullanılan sistemlerdir. Bilgi girişi senkron (eş zamanlı) olarak yapılır. clock palsi girişleri bütün flip-floplarda birleştirilmiştir. İlk flip-flobun data girişinden seri data girişi uygulanır ve paralel data olarak , çıkış yapılır. Çıkış tek yönlüdür. shift register data çıkışlarına transistörler takılarak yüksek güçlü data çıkışı elde edilir.


Elektronik kayan yazı tabelası sisteminde kullanılan LED'lerin genel özelliklerinden bahsedelim;


LED (light-emitting-diode) diyotlar devrede doğru yönde kullanıldıklarında kırmızı, yeşil, mavi,sarı,beyaz, renklerde ışık yayarlar. Bu renk imalat sırasında kullanılan galyum arsenit fosfada bağlıdır. Sabit akımlı olanlar dışındakiler , kaynağa akım sınırlayıcı bir direnç üzerinden bağlanırlar. Led'ler 2-20mA arasında akım çekerler. Kayan yazı sistemlerinde kullanılan led'in en verimli hangi akımda çalıştığı tespit edilmeli ve direnç değeri doğru hesaplanmalıdır.KAYAN YAZI VE SABİT TABELA ARASINDA KARŞILAŞTIRMA :

Kayan yazı tabela sistemleri standart tabela sistemlerine göre hem daha ucuz hem daha etkilidir, güç tüketimi düşüktür.

Kayan yazı sistemlerinin temelini oluşturan "led" 'lerin ortalama ömürleri 100.000 saattir.(10 - 12 yıl). standart ışıklı tabela sistemlerine göre parlaklık olarak daha yüksektir . Standart ışıklı tabela sistemlerinde yazıların sürekli değişme imkanı yoktur, fakat kayan yazı sistemlerinde istenilen her zamanda reklam yazılarını değiştirmek mümkündür. kayan yazı sistemleri iç ve dış mekanlar için farklı led parlaklıklarında üretilmektedir. kayan yazı sistemlerinde yazılar farklı animasyonlar ile ekranda gösterilir, bu da yine aynı şekilde insanların ilgisini çekerek fark edilmenizi sağlar. kayan yazı sistemlerinde kullanılan interaktif sistem sayesinde internetten günlük 140 farklı haber, hava durum raporu ve güncel döviz kurları gösterimi yapılabilir. Reklam sistemlerinde kullanılan mikro bilgisayar sistemleri sayesinde değişik ve sürekli farklı animasyonlar yapılmaktadır.

RGB ELEKTRONİK, Led Kayan Yazı üretimi dışında, Grafik Led Ekranlar, Led Sayıcı Sistemleri, Mikroişlemci tabanlı özel Reklam ve Işık sistemlerinin çalışmalarını yapar.

 

NEDEN ELEKTRONİK KAYAN YAZI ?

  • Kayan yazı, Etkili ve uygun fiyatlı reklam sistemidir.

  • Ürünlerinizi müşterilerinize doğrudan tanıtma imkanı sağlar.

  • Ekonomiktir, Elektrik güç tüketimi çok azdır.

  • Teknolojiktir, Süreklidir, Uzun ömürlüdür.

... led kayan yazı uygulama örneklerimizden bazıları ...

Renkli Kayan Yazı

Renkli Kayan Yazı

Renkli Kayan Yazı

Renkli Kayan Yazı

Renkli Kayan Yazı

Renkli Kayan Yazı

Renkli Kayan Yazı

Renkli Kayan Yazı

STANDART KAYAN YAZI SİSTEMLERİMİZİ BİR ADIM DAHA İLERİYE TAŞIDIK !..